pozyczki online

Meble - materiały, produkcja, zastosowanie

    Definicja mebli to elementy użytkowe ( również nazywane sprzętami ), służące do wyposażenia wnętrz, zarówno mieszkalnych jak i publicznych. Meble spełniają wiele różnych funkcji, od typowo użytkowych po dekoracyjne. Aktualnie produkowane meble projektowane są w taki sposób, aby łączyły wiele różnych funkcji. Przy produkcji mebli istotny jest ich przeznaczenie, użyty materiał, wygląd i elementy dodatkowe ( np. okucia, czyli systemy mechaniczne wspomagające użytkowanie mebli, np. prowadnice ). Powyższe kwestie powinny być również istotne przy podejmowaniu decyzji o zakupie określonego mebla.
Rozróżnienie mebli
    Meble można podzielić ze względu na wiele cech, o których pisaliśmy powyżej. Nie mniej jednak ogólny podział mebli dostępnych na rynku, można określić następująco:
- meble skrzyniowe – meble wolnostojące, sprzedawane w całości lub do samodzielnego montażu. W większości charakteryzują się z góry określonymi wymiarami, często tworzą kolekcje. Są to stoły, komody, krzesła, witryny, regały, biurka itp.
- meble do zabudowy – meble tworzone głównie w oparciu o projekt, przy okazji którego definiowane są wymiary, użyte surowce, układ funkcjonalny mebla. Meble takie są z reguły droższe niż meble standardowe. Należą do nich szafy wnękowe, meble kuchenne ( zwane potocznie „kuchniami” ), garderoby, biblioteki itp. W ramach tej grupy mebli często kwalifikowane są również meble łazienkowe, jednak na rynku istnieje bardzo duża oferta gotowych mebli łazienkowych, proponowanych szczególnie przez producentów armatury i innych elementów łazienkowych. W ostatnim czasie coraz częściej jednak widoczne jest zapotrzebowanie na meble łazienkowe niestandardowe, szczególnie ze względu na wymiar lub użyty materiał ( np. drewno egzotyczne ),
- meble tapicerowane – meble takie posiadają stelaż ( często drewniany ), który służy za podstawę do wypełnienia materiałem elastycznym ( pianka wysokoelastyczna, lateks lub inne ), oraz tapicerowane materiałem tapicerskim ( materiały sztuczne lub naturalne np. skóry ). Wyróżniamy tutaj sofy, fotele, krzesła, łóżka itp.
- meble ogrodowe – meble do zastosowania zewnętrznego, często wykonane z materiałów odpornych na wilgoć (plastik) lub z materiałów impregnowanych ( odpowiednio zabezpieczone drewno ). Głównie meble wypoczynkowe, ewentualnie stoły, stoliki itp.,
- meble biurowe – meble o przeznaczeniu typowo „roboczym”, wykonane z materiałów niższej jakości, mające spełniać określone z góry funkcje. W przypadku tych mebli wzór i design odgrywają mniejsze znaczenie, najważniejsza jest ich użytkowość,
- meble nietypowe – to przeważnie elementy wykończenia, montowane na stałe, tworzone w oparciu o projekt i indywidualne potrzeby klienta ( np. kontuary barowe, lady ekspozycyjne, meble-ekspozytory, itp. ). Ich głównym atrybutem jest połączenie funkcjonalności z ciekawą stylistyką, mającą podnieść walory miejsca, w którym się znajdują,
- inne – są to przeważnie elementy designerskie, które w odróżnieniu od mebli biurowych, mają przede wszystkim przyciągać uwagę, kusić formą i wzorem, niż spełniać określoną funkcję. Elementy te często stanowią dekorację niż faktyczny, użytkowy element wyposażenia wnętrz.
    Oczywiście w ramach oferty poszczególnych firm meblowych, można powyższą klasyfikację przedstawić inaczej, ale główne założenia wymienionych grup meblowych będą podobne.
Przeznaczenie mebli
Najczęstszym kryterium wyboru mebli, jest ich zastosowanie. Tutaj wyróżniamy meble:
- jadalniane ( stół, krzesła, komoda, witryna, kredens itp.)
- sypialniane ( łóżko, regał, szafka nocna, toaletka, skrzynia na pościel itp. )
- gabinetowe ( ewentualnie biurowe) ( fotel, biurko, regał itp. )
- salonowe ( komoda, sofa, fotel, stolik kawowy, ława, witryna, regał )
- wypoczynkowe ( sofa, fotel itp. )
- zewnętrzne,
- inne.
    W ramach powyższych kryteriów, określony mebel może zostać przyporządkowany w kilku grupach, dlatego jest to podział używany głównie przy ekspozycji mebli w punktach handlowych lub w katalogach, szczególnie jeśli dane meble tworzą kolekcje funkcjonalne.
    Meble dzieli się również na grupy produktowe, czyli np. stoły, krzesła, komody itp. Jest to podział bardziej właściwy, szczególnie w przypadku zamiaru kupna danego mebla, jak również w przypadku precyzowania potrzeb, jakie mebel ma spełniać ( np. stół zawsze będzie zapewniał miejsce do spożywania posiłków, a szafa miejsce na magazynowania różnych rzeczy ).
Materiały do produkcji mebli
    Aktualnie na rynku znajduje się wiele materiałów przeznaczonych do produkcji mebli. Ich dobór wpływa na jakość mebla, trwałość, możliwość renowacji, oraz oczywiście cenę. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane materiały do produkcji mebli, wraz z opisem jakie meble najczęściej wykonywane są z tego materiału:
- lite drewno – najbardziej szlachetny materiał do wyrobu mebli. Informacje o rodzajach drewna znajdziecie Państwo w poprzednim temacie. Aktualnie najczęściej spotykanym drewnem, stosowanym w wyrobie mebli jest dąb, buk, olcha, sosna. Drewno może służyć do wyrobu mebli różnego rodzaju, chociaż wymaga odpowiedniego parku maszynowego oraz dużego doświadczenia, ze względu na swoje właściwości. Często wykonywanymi meblami z litego drewna są stoły, stoliki, komody, regały, biblioteki, biurka. Drewno można barwić na wiele kolorów, pastować, postarzać (tzw. proces rustykalizmu), giąć i frezować (wycinanie kształtów na płaszczyźnie). Lite drewno daje ogromne możliwości wyrobu mebli, jest materiałem długotrwałym i daje możliwość restauracji (odnowienia), co pozwala cieszyć się meblem przez bardzo długi czas. Ponadto jest materiałem szlachetnym, który cieszy się dużym uznaniem, co nadaje meblom drewnianym cech towaru luksusowego. Ze względu na powyższe meble wykonane w całości z litego drewna (tzw. masyw) osiągają wysokie ceny,
- fornir – okleina naturalna – jest to cienka warstwa litego drewna ( od 0,1 do 0,8 mm ) uzyskiwana poprzez przecinanie deski w poziomie. Uzyskane w ten sposób liście układa się i nakleja na materiale gorszej jakości ( z reguły mdf, płyta pilśniowa lub sklejka, ale także drewno gorszej jakości, np. fornir dębowy nałożony na sosnę 3 gatunku ). Uzyskana w ten sposób płyta imituje lite drewno ( deski ). Forniry dzielimy na naturalne i modyfikowane. Naturalny fornir jest trudniejszy do ułożenia, ze względu na mniejszą powtarzalność, a przez to zróżnicowanie usłojenia, co w przypadku złego ułożenia, daje „brzydki” rysunek całej płaszczyzny. W przypadku odpowiedniego spasowania, fornir naturalny bardziej imituje masyw drewniany, ale ze względu na większe odpady, jest to technologia droższa. Fornir modyfikowany jest mocno powtarzalny, co ułatwia układanie, ale powoduje efekt jednolitości, co odróżnią znaczenie uzyskany materiał od masywu drewnianego. Fornir jest materiałem bezpiecznym ( nie pracuje, a więc nie paczy się, ani nie pęka ), jednak wytworzonych z tego materiału mebli nie można nazwać litymi. Dzięki temu są to jednak meble tańsze niż wykonane z litego drewna,
- MDF – płyta średniogęsta uzyskana z włókien drzewnych. Jest to bardzo popularny materiał do produkcji mebli, ze względu na swoją jednolitą gęstość i strukturę, co umożliwia szeroki zakres obróbki. Płyta MDF powstaje poprzez sprasowanie włókien drzewnych w połączeniu z materiałami łączącymi ( kleje, żywice ) i utwardzającymi w wysokiej temperaturze i ciśnieniu. Uzyskany materiał nadaje się do większości prac związanych z produkcją mebli, od lakierowania ( np. meble kuchenne ), po oklejanie ( meble kuchenne, pokojowe itp. ), po frezowanie, doklejanie, sztukaterie, uzyskanie elementów ozdobnych, kończąc na zastosowaniu w stolarce budowlanej ( np. drzwi, ościeżnice ). Aktualnie MDF jest najszerzej wykorzystywany jako fronty meblowe, szczególnie lakierowane na wysoki połysk. Dzięki jednolitej strukturze i możliwości szlifowania praktycznie do idealnie płaskiej powierzchni, można na nim naklejać tapety lub szkło. Materiał ten jest relatywnie tani, chociaż cenę finalnego mebla może znacznie zwiększyć zastosowana technologia (np. lakierowanie na wysoki połysk). Wadą tego produktu jest możliwość zmatowienia pod wpływem wilgoci, szczególnie podatne na ten proces są krawędzie płyty.
- sklejka ( tzw. dykta ) – materiał uzyskany z warstw litego drewna ( obłogu ) nałożonych na siebie i połączonych warstwą spoiwa. Z reguły warstwy skrajne są lepszej jakości niż środkowe. Sklejka wykonywana jest najczęściej z sosny, brzozy lub olchy. Sklejkę dzielimy na suchą i wodoodporną. Materiał ten daje się łatwo modelować ( wyginać ) pod wpływem obróbki termicznej, co pozwala uzyskiwać kształty często pożądane w meblarstwie,
- płyta pilśniowa – materiał ten powstaje poprzez sprasowanie rozwłóknionej tkanki drzewnej, oraz formowanie jej w pożądany kształt w odpowiedniej temperaturze i pod określonym ciśnieniem. Dzięki zastosowaniu dużej temperatury i odpowiedniego ciśnienia, uzyskany materiał jest jednolity i silnie zwarty. Wykorzystywana jest jako baza pod okleinę naturalną lub sztuczną,
- płyta wiórowa – materiał wytworzony ze sprasowanych wiórów drzewnych, z domieszką kleju i żywicy, przy użyciu odpowiedniego ciśnienia i temperatury. Płyty mają różne rozmiary i grubości. Podstawowy materiał do wykonywania prostych i tanich mebli. Najczęściej obustronnie obłożony okleiną sztuczną ( laminat ), możliwe jest też fornirowanie i lakierowanie. W takim wykończeniu jest często stosowany jako konstrukcja wnętrz szaf wnękowych, garderób, czy szafek kuchennych.

Potrzebujesz porady ?

Jeśli potrzebujesz porady lub informacji związanej z meblami, skontaktuj się z nami. Posiadamy zepół specjalistów którzy spróbują odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania.